Aiaruumide psühholoogilised tüübid

Sellel postitusel on 20 vastust

Sageli näeme aiaruume ja radu tekitades, et vajame kaitset krundiväliste pilkude eest või välismaailmast eraldumisel on meil teatud varjupaiga õdususe ja avanevate või piiravate vaadete eelised.  


 Aiakujundaja Julie Moir Messervy on seletanud meie ruumi kujundamise ja ruumi valikuid kodu ja perekondlike arhetüüpide abil. Meie turvaline algus emaüsast, esimesed uudishimulikud pilgud kindlast suletud sängist, vanemate kindlad käed hoides meid kõrgustes julgustavad maailma avastama ja otsima ning leidma erilisi paiku või kohti. Järgnevad ruumi tüüpide kirjeldused ongi nagu inimese areng väikestest sammudest suurte hüpeteni.  

Meri

Meis igaühes võib olla varjatud veekogu läheduse igatsus, mis võib olla pärit turvalisest emaüsast, elu alguse saamisest. Selle tunde võime taasavastada kümmeldes kuumas vannis, sukeldudes vetesügavikku või seistes auravas hommikukümbluses. 

Mõnikord meeldib meil olla kaetud tekiga, seista keset metsasügavikku või viljapõldu, haaratuna seletamatust jõust või rahust, kus oleme ainult meie oma suletud maailma ja iseenesega. Meri võib olla aias tuule käes sahisev metsaaed, vaikne metsarada, millest poevad läbi üksikud soojendavad päikesekillud,  istumiskoht veesilma ääres või ujumispaik.

Pilt de.bio.top

Koobas

Vahest tunneme ennast õdusalt koopalaadsetes ruumides, millest avanevad ahtad vaated väljapoole ümbritsevasse maailma. Sellises kaitsvas maailmas tunneme ennast turvaliselt ja kindlalt. Toad, mängumajad, poolkinnised aiamajad, pergolad on meie maailma väikesed pelgupaigad.

Pilt alisondouglas.com.au

Sadam e. varjupaik

Sadam on koopast veidi avatum, kuid seljatagune ja küljed on kindlalt kaitstud võõraste pilkude eest. Sadamas oleme rohkem orienteeritud avastamisele ja välismaailmale. Maastikul oleks sellised varjupaigad metsalagendik, mida ääristab kaitsev metsaserv või org, mille ühele küljele jääb varjav tõusuhari. Aias on sellised seljataguse pakkujad müürid, hekid, avatumad pergolad ja varjualused. Sadamaks võivad olla kaarkäigud, mis tekitavad meis turvalise kaitstuse tunde, samas jättes meile ümbritseva jälgimise võimaluse.

Pilt i.pinimg.com

Neem e. maanina

Neem meenutab meie esimesi samme, mis viivad  välja aiaväravast, kus ühelpool on tundmatu avar maailm ja teisel pool tuttav ja turvaline. Neemed võivad olla looduses kõrgemad mäeküljed või inimese rajatud vaatetornid, rõdud ja matkarajad. Kui neemeks on rõdu siis selle piirid aitavad meid tunda turvaliselt, pakkudes vaateid ja tunnet, millest koopasügavikus ei oleks osanud isegi unistada.

Pilt charlotterowe.com

Saar e. eemalolek

Vananedes või teatud eluetappidel otsime aeg- ajalt üksildasi pelgupaiku, milles oleme maailmast eraldatud, kuid näeme siiski ümbritsevat elu 360°. Sellisel saarel võime mõtiskledes vaadelda pilvi või tähti öösel, tundes ennast osana suurest universumist. Aias võib olla saar suurem aktsenttaimest puu, ümbritsetud lageda alaga, kõrge vaateplatvorm puude kohal, laotatud pikniku tekk keset viljapõldu või heinamaad, kus võime heita pikali ja nautida pilvede liikumist või kujusid, unustades ümbritseva.

Pilt behance.net

Mägi

Mägi meenutab saart, mis pakub üksiolemise või peidupaiga võimalust ümbritsevast maailmast ja emotsioonide keeristest. Mägi sümboliseerub justkui vaimset valgustatust või sisemise rahu leidmise kohta. Vaadates maa ja taeva lõputuid vaateid võime tunda ennast osana kohast ja mäest.

Pilt adamwoodruff.com

Taevas

Mõnikord unistame lendamisest või et oleksime kergemad kui udusuled, otsime elamusi kiirest sõidust, langevarjuhüpetest, soovides väljuda füüsilise olemuse piiridest. Taevas on paradiis kus tunneme ennast vabanenutena ja pilvepiirilt sukeldudes saab täis eluring ning saavutame uuestisünni. Taevas võib olla aias kiik, mille hoog paneb unustama ümbritsevad piirid.

Pilt www.fubiz.net

Kui planeerite aiaruume enda ümber siis mõelge kui palju turvalisust, avatust või avastamisrõõmu te enda aias vajate. Selliseid aiatüüpe kasutades võite luua segamatu tööruumi, vuliseva lõõgastumise nurga, väliste vaadete nautimise terrassi või kombineerida kõik eelnevad. Head avastamisrõõmu! 
Eelmine
Kuidas sünnivad ideed aia kujundamisel
Järgmine
Loodusaed

20 vastust

LGAWFPUNwCtO IueBtUogjbvZ, 14. september 2020
MHGQkwEopVus qOXvsDhAoZ, 14. september 2020
sRQBkjxYHMX zWiDmbJKfQZMU, 29. august 2020
dqAJHCfhFclvrI EkhOilSbcmuse, 29. august 2020
xQJPCKeMOXg URgTDJFOejshPBY, 16. juuli 2020
kROBZGzdJNUr RHhFeUrt, 16. juuli 2020
EQfZukgnswP EIOjPAqUvyeMdLiY, 25. juuni 2020
LzlnVTxJO HRVbwUdYFOlKeS, 25. juuni 2020
gXmSDefrVNyHwMWt uDzwSknYsMocxIVJ, 18. mai 2020
WNjfTxZhRKvy obhUPLSEJQnsxBGt, 18. mai 2020
LPalsZuCiJxO nGFBzMStYfLW, 29. aprill 2020
uKLfeOIrYJX XMEWTjSJefkVsu, 29. aprill 2020
jOxAVfJaBzGq SApKkxeUQNYDCa, 5. aprill 2020
sXkPhaKqfR fzprLwitybnTQlh, 5. aprill 2020
VRqgUKNpfGXMiEY xhuVigWFNMdH, 3. veebruar 2020
fUtjeDViZIWPQ kogKlyuGnPqD, 3. veebruar 2020
VfygpELmRBShWa QOhaPcsSXxt, 4. jaanuar 2020
GseSjrdCi Wkioydprz, 4. jaanuar 2020
QvqaJHBiCLyVYMcd blsoPTfyCYEGNV, 12. november 2019
VGHSXJCgrWjomE ULVitBywc, 12. november 2019

Lisa kommentaar

Email again: